Massu Ratsaspordikooli põhikiri

Massu Ratsaspordikooli õppekava

Massu Ratsaspordikooliga liitumisavaldus
Massu Ratsaklubiga liitumisavaldus  

Massu Ratsaspordikooli leping lapsevanemaga

Talli reeglid ja kodukord

Avaldus huvitegevuse toetuse taotluseks

 

MASSU RATSAKLUBI KODUKORD

 

REEGLID

TRENNI TULEK/MINEK:

 • Kui sa juba oskad ja jõuad – tule talli varem ja võta trenniks hobune ise sisse, puhasta ja pane valmis. Pisikestel ratsutajatel ootab hobune alati boksis. 
 • Kui sa pead jõudma bussile peale trenni, siis jälgi ise hoolega kella ja teavita varakult ka Triinu – et ta saaks aidata sul jõuda bussile.

 

TALLIS OLLES:

 • Enne hobuse juurde boksi sisenemist, pane pähe kiiver. Nii oled sa kaitstud.
 • Puhasta hoolikalt hobune või palu Triinult abi selleks. Enne kui harjad ja kabjakonksu tagasi kasti viid – puhasta nad hoolikalt. Sa ju ei taha ka ise et keegi sul karvase harjaga juukseid kammiks, eks!
 • Kui hobusel on seljas märg tekk, vii see katlaruumi kuivama trenni ajaks. Kui see trenni lõpuks kuiv ei ole, küsi Triinult vahetustekk.
 • Peale trenni vii hobuse varustus tagasi oma kohale, pese korralikult suulised ja kaitsmed.
 • Kui su hobune junnis talli ja maneeži/ratsaplatsi/kopli teele, siis mine korista see ära.
 • Trenni lõppedes jaluta hobusega, et ta saaks maha jahtuda. Vajadusel pane talle tallis selga fliistekk. Enne õue viimist veendu, et hobune on maha jahtunud.
 • Tee puhtaks oma hobuse boks ja pühi ka boksiesine vahekäik puhtaks. Sõnnik vii õue, kärusse ei jäta.
 • Küsi alati kui kahtled – milline tekk (kuidas) hobusele selga panna, kuhu koplisse viia. Jne.
 • Küsi alati luba, kui tahad teiste asju laenata.
 • Viimane, kes tallist lahkub, kustutab tuled tallis ja õues ning lukustab siseruumide uksed. Isegi kui Kristi pere veel liigub hiljem tallis, et hobused sisse võtta jne – küll nad ise jälle tuled põlema panevad.
 • Kui sul juhtub midagi, nt läheb miski katki vms. siis palun ütle seda kindlasti Kristile, Triinule või Mariale. Kõigil juhtub vahel õnnetusi – ka suurtel aga on parim kui me sellest kohe teada saame. Usu, keegi ei riidle sinuga sellepärast – õnnetus on õnnetus.
 • Kõrvalistel isikutel on tallis ja selle territooriumil viibimine keelatud, kui sellest ei ole Kristit või Triinu teavitatud (arvestame kõik ka sellega, et tallis ja selle ümbruses on videovalve.) Kui sa sõbra kaasa võtad trenni, siis selgita talle olulisemaid talli ja ohutusega seotud reegleid.
 • Tallis või ratsakompleksi territooriumil võõraid kohates ütle: „Tere!” - viisakad ratsutajad võiks olla meie talli visiitkaart!

PUHKERUUMIS:

 • Puhkeruumis käi sokkides, välisjalanõudega vaibast edasi minna ei või. Nii püsib meil põrand sama ilus ja puhas nagu kodus.
 • Puhkeruumi ukse taga – pane jalanõud riiulisse.
 • Oma ratsutamisjalanõud võid panna oma kapi põhja peale kui sa nad enne korralikult mudast, liivast, sõnnikust puhtaks klopid ukse taga. Siis nad kuivavad kindlasti järgmiseks trenniks ära. Kapi otsa ja alla asju ei pane. Nii on meil lihtsam koristada.
 • Kui sa puhkeruumis süüa teed, siis too selle tarbeks oma toidunõud ja riistad ja hoia neid oma kapis. Korista enda järelt kõik söögitegemise/söömise jäljed.
 • Mikrolaineahju kasutades pane alati taldrikuke peale kate. * Külmkapist viska ära endale kuuluv toit, mis enam süüa ei kõlba.
 • Hoia oma kapp korras.
 • Prügi ja taara pane eraldi.
 • Kui sul on vaba aega – ära jää telefoni vaatama, vaid aita Triinu tallitöödel, näiteks vahekäigu pühkimisel või mõnes muus töös! Usu, me märkame igat tublit last!
 • Jälgi ka puhkeruumi korda ja pühi põrand, kui näed et see on must.

 

TURVALISUS JA OHUTUS:

Turvalise ratsutamiskeskkonna loomise nimel on ohutusreeglite järgimine hobustega tegelemisel väga tähtis. Siinkohal toome ära mõned olulisemad reeglid, mida tuleks järgida kõigil, kes hobustega tegelevad või lihtsalt talli territooriumil viibivad.

OHUTUS TALLIS:

Tall on hobuse kodu, kus ta peab saama rahus olla. Inimesed peavad käituma tallis nii, et nad hobuseid ei häiriks ega ehmataks. Igaüks, kes tallis liigub, peab silmas pidama üldist korda ja turvalisust. Tallis tuleb käituda rahulikult, vältida jooksmist ja karjumist. Alati tuleb jälgida, et talli vahel ega põrandal poleks tööriistu, kolu, varustust jms, mis põhjustaks ohtlikke olukordi. Ka lahtised uksed võivad hobusele põhjustada vigastusi. Katkisest varustusest, tehnikast, aedadest, tööriistadest ja tallitarvetest tuleb Triinule kindlasti teatada esimesel võimalusel. Hobuste juurde boksi või koplisse minemine ja hobuste väljaviimine ilma treeneri või hobuse omaniku loata on keelatud. Tallis ja treeningul tuleb kanda vastavat riietust ning jalanõusid. Hobuste juurde minekul ei ole lubatud kanda lahtiste varvastega jalanõusid. Hobuse boksist lahkudes kontrolli, et boksi uks oleks alati korralikult suletud. Suitsetamine on tallis rangelt keelatud, seda eriti tuleohutuse seisukohalt. Kui treener ja/või hobuseomanik lubab hobusele anda maiustusi (näiteks porgandit, õuna või suhkrut), siis tuleb seda anda täiesti avatud peopesalt, et hobune ei saaks kogemata sõrme hammustada. Kõige parem on siiski panna porgandid ja õunad hobusele künasse. Hobusele võib anda ka kuivatatud leiba (hoolikalt jälgides, et see mingil tingimusel hallitanud ei oleks). Värske leiva ja tooreste või väga hapude õunte andmine pole hobuse seedimisele hea.

OHUTUS HOBUSEGA TALLIST VÄLJUDES:

Hobune on suur ja tugev loom. Hobust tallist välja viies lasub Sinul suur vastutus nii enda, hobuse kui ka kõrvalseisjate turvalisuse eest! Hobuse talutamisel pane turvalisuse eesmärgil alati kaska pähe ja kindad kätte! Hobust talutatakse käekõrval üldiselt vasakult poolt. Vältida tuleb olukorda, kus hobune jääb talutajale selja taha. Talutamisel ei tohi endale mitte kunagi ratsmeid või jalutusnööri ümber käe või keha keerata või mässida. Hobused on ettearvamatud ning võivad sel moel äkilise tugeva tõmbega inimesele tõsiseid vigastusi põhjustada. Kui hobune satub paanikasse ja hakkab tugevalt vedama, siis tuleks võimalusel talle natuke järele anda ning ta uuesti järsu tõmbega korrale kutsuda. Jõuga vastu vedades läheb hobune veel rohkem paanikasse. Kui tekib äärmuslik olukord, kus hobust on võimatu kinni hoida, siis on ohutum ta lahti lasta ja mitte jääda talle ise järele lohisema. Hobune on oma massiga inimesest alati üle. Kui hobune on lahti pääsenud, peavad kõik läheduses olijad oma hobustega seisma jääma ning ootama kuni lahtine hobune on kinni püütud. Päitsetega talutamisel peab alati kasutama jalutusnööri. Talutades ära lase kunagi hobusel teiste hobustega ninasid kokku panna. Selle tagajärjel võib üks hobune teist ootamatult lüüa või hammustada ning sealjuures talutajat vigastada. Talutades hobust läbi kitsaste kohtade (näiteks ukseaugud), ole ettevaatlik, et sadul või hobune ise kinni ei jääks. Seetõttu tõstetakse sadulaga talutamisel alati jalused üles. Eriti kitsastest kohtadest läbiminekul võid liikuda hobuse ees tagurpidi mõlema käega ratsmetest kinni hoides. Kõik uksed tuleb avada korralikult ning vahekäigud tuleb hoida kolust ja tööriistadest puhtad, sellega väldime ohtlikke olukordi! Hobuse boksi viimisel tuleb alati hobuse ees ise boksi astuda, mitte kunagi lasta teda sinna enda ees. Ükski hobune pole meelsasti üksi, mõnedele hobustele on see suureks probleemiks. Seda tuleb hobuse tallist välja viimisel kindlasti silmas pidada. Üksi jäämisega tuleb noori hobuseid harjutada pikkamööda. Ettevaatlik tuleb olla ka siis, kui üksteise järel talutatakse mitut hobust. Ohutu vahe on kaks hobusepikkust (5 m). Ümbritsevaid inimesi tuleb varakult informeerida hobuse võimalikust probleemsest käitumisest ning sellesse informatsiooni tuleb suhtuda täie tõsidusega. Näiteks kui hobune lööb, siis sõlmitakse platsil ja maneežis sõites talle sabasse punane lint – sellest hobusest tuleb teiste hobustega eemale hoida.

OHUTUS TREENINGUL:

Ratsuta alati turvakiivriga, sest kiiver võib päästa Sinu elu! Maneeži kasutamise reeglid tagavad, et ratsutajatel oleks võimalik maneežis treenida ja harjutada koos, turvaliselt ja üksteist segamata. Reegleid tuleb järgida kõigil. Maneežis viibides (nii hobuse seljas olles, kordetades ja hobust talutades) peaksid kõik isikud kandma korralikult kinnitatud hästiistuvat kolmepunktilise kinnitusega turvakiivrit. Ratsutaja turvavarustuse hulka kuulub ka spetsiaalne turvavest, mille kasutamine on eriti oluline algaja ratsaniku jaoks aga samuti ka kogenud ratsutajale hüppetreeningul, maastikul ning noorte hobustega sõites. Ratsutades tuleb kanda kontsaga saapaid, et vältida jala jalusesse kinni jäämist. Enne maneeži sisenemist ja uste avamist koputab sisseastuja uksele, et vältida seesolevate hobuste ehmatamist. Treeningu ajal tuleb hoida maneeži uksed kinni, et vältida õnnetusi juhuslikult lahti saanud hobustega. Hobuse varustuse kontrollimine, sadulavööde pingutamine, sadulasse istumine ning sadulast mahatulemine toimub alati maneeži keskel, mitte raja peal. Ohutuse tagamiseks tuleb maneežis alati hoida teiste hobustega piisavat pikivahet (ca 3–4 m) ja vähemalt kolme sammu pikkust külgvahet (ca 2,5 m). Rusikareeglina peaks rivis ratsutades nägema oma hobuse kõrvade vahelt eelmise hobuse tagumisi kapju. Sammu käivad ja peatunud ratsutajad ei tohi takistada traavi ja galoppi sõitvaid ratsanikke. Peatuda või sammule tuleks jääda alles pärast rajalt sisse keeramist. Ringil olevad ratsanikud annavad alati teed rajal liikuvale ratsanikule. Sama kehtib ka siis, kui ratsanikud liiguvad erinevates suundades. Kui vastassuunas sõitvad ratsanikud kohtuvad rajast seespool, siis mööduvad nad teineteisest kumbki paremalt poolt, nagu maanteeliikluses. Kui Sinu hobune on ettearvamatu või niisama vallatus tujus, siis hoiata sellest eelnevalt teisi maneežikasutajaid. Kui maneežis hobune lahti saab, siis peavad kõik ratsanikud rajast seespool seisma jääma. Kui olukord ohtlikuks muutub, siis peaksid kõik hobuse seljast maha tulema. Hüpata tohib ainult treeneri juuresolekul ning mitte kunagi üksinda maneežis olles. Treeningu lõppedes tühjenda sõnnikukühvel selleks ettenähtud kohta.

Kallista oma hobust tänutäheks ja mine rõõmsal meelel koju! :)

Tule meile külla

Massu küla, Lääneranna vald

Pärnumaa 90111 

Vaata Google Maps 

Võta meiega ühendust

   info(ät)massuratsaklubi.ee

  Trennid: +372 5836 8302

  Üldinfo: +372 5283 434

Jälgi meie tegemisi

Facebookist ja instagrammist:

 

Telli meie uudiskiri!

Uudiskiri ratsalaagrite, võistluste ja ürituste kohta.

Search